h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

Taşucu Limanı özelleştiriliyor

Resmi Gazete’de, Mersin ilinde bulunan Taşucu Limanı’nın özelleştirilmesini Meclis gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "Mevcut siyasi iktidar, kamuya ait ne varsa özelleştirmenin derdinde. Şimdi de seçim bölgem olan Mersin’deki Taşucu Limanı’nı özelleştirmek için Resmi Gazete’de ilanı yayımlandı. Taşucu Limanı’nın 40 yıllığına işletme hakkının verilmesi yanında gerisinde bulunan taşınmazın satışı da yapılmakta. Hazine’de bulunan açık rezervi bu tür özelleştirmelerle mi kapatmak istiyorlar? Anlamak mümkün değil" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugünkü Resmi Gazete’de, Mersin ilinde bulunan Taşucu Limanı’nın özelleştirilmesini Meclis gündemine taşıdı. AK Parti döneminde 60 milyar dolara yakın özelleştirmenin yapıldığını iddia eden CHP’li Başarır, “ Mevcut siyasi iktidar, kamuya ait ne varsa özelleştirmenin derdinde. Şimdi de seçim bölgem olan Mersin’deki Taşucu Limanı’nı özelleştirmek için Resmi Gazete’de ilanı yayımlandı. Taşucu Limanı’nın 40 yıllığına işletme hakkının verilmesi yanında gerisinde bulunan taşınmazın satışı da yapılmakta. Hazine’de bulunan açık rezervi bu tür özelleştirmelerle mi kapatmak istiyorlar? Anlamak mümkün değil” dedi.

KAMU YARARINI DEĞIL YANDAŞLARININ YARARINI DÜŞÜNÜYORLAR

Söz konusu özelleştirme ihalesinin pazarlık usulü ile yapılacağını belirten CHP’li Başarır, “ İhale neden açık usul ile yapılmıyor? Sanırım burada da ihaleyi kamuoyunda 5’li yandaş şirket olarak bilinen şirketlere vermek niyetindeler. Ne yazık ki AKP iktidarı, kamu yararını değil, yandaşlarının yararını daha çok düşünüyor. Taşucu Limanı ve gerisindeki araziyi yine birilerine peşkeş çekme peşindeler” sözlerini ifade etti. CHP’li Başarır, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergesinde; “7 Mayıs 2021 tarihli yayımlanan Resmi Gazete’ye göre; Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait ‘’Taşucu Limanı’’ 40 (kırk) yıl süreyle ‘’İşletme Hakkının Verilmesi Yöntemiyle’’, Liman Geri Sahasında Bulunan Taşınmaz ‘’Satış’’ yöntemiyle bir bütün halinde 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirileceği açıklanmıştır. Taşucu Limanı’nın özelleştirilmesi ihalesi, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle ‘’pazarlık usulü’’ ile gerçekleştirilecektir. Özelleştirme uygulamalarının başladığı 1986 yılından 2020 yılının ekim ayı sonuna kadar toplam 70,4 milyar dolar satış-devir uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu özelleştirmelerin, 8.2 milyar doları 1986-2003 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. En fazla özelleştirme, 12.4 milyar dolar ile 2013 yılında yapılmıştır. Özelleştirmelerin, 60 milyar dolara yakını AKP iktidarı döneminde yapılmıştır. Kamuya ait Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. gibi şirketlerimizin de geçtiğimiz günlerde ada ve parsellerinin özelleştirildiği Resmi Gazete’de yer almıştır. Bu özelleştirmeler, kamudaki kaynaklarımızın azalmasına neden olmakta ve stratejik tesislerden elde edeceğimiz karların da yok olmasına neden olmaktadır” ifadelerine yer verdi.

EK GELİR SAĞLAMAK İÇİN ÖZELLEŞTİRİLECEK

CHP’li Başarır’ın soru önergesinde şu sorular yer aldı: “Ülkemiz için stratejik öneme sahip Taşucu Limanı’nın 40 yıllık süreyle işletme hakkının verilmesi ve geri sahasında bulunan taşınmazın satışı ile bir bütün halinde özelleştirmesinin gerekçeleri nelerdir? Taşucu Limanı özelleştirmesinin nedeni, Hazine’nin kasasındaki eksi rezervlerden mi kaynaklanmaktadır? Taşucu Limanı özelleştirmesi, kapalı zarf içinde teklif alarak ‘’pazarlık usulü’’ ile yapılmasının nedenleri nelerdir? İhalenin şeffaf olan “açık ihale usulü” ile değil de “pazarlık usulü” ile yapılmasının nedeni, söz konusu ihaleyi, kamuoyunda 5’li yandaş şirket olarak bilinen şirketlerden birine vermek için midir? Taşucu Limanı geri sahasındaki bulunan taşınmazın büyüklüğü kaç metrekaredir? 2003 yılından bu yana kaç liman, elektrik santrali, işletme, maden sahası, otel, sosyal tesis özelleştirilmiştir? 1986 yılından AKP iktidarı dönemine kadar 8.2 milyar dolarlık özelleştirme yapılırken, AKP’nin iktidara geldiği 2003 yılından günümüze kadar yaklaşık 60 milyar dolarlık özelleştirme yapılmasının nedenleri nelerdir? Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın 40 yıl süreyle ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemiyle özelleştirileceği göz önünde bulundurulduğunda ve özelleştirmenin salgının etkili olduğu 2020 yılında durma noktasına geldiği de hesaba katıldığında, stratejik öneme sahip Taşucu Limanı ve Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmek istenmesi ek gelir sağlamak için midir?”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Buğday alım fiyatı en az 2500 TL olmalı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.