h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

“SAVAŞA KARŞI BARIŞ”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşın bir an önce son bulması çağrısında bulunarak, “Savaşa karşı barış” dedi.

Gamze ŞİMŞEK-Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşın bir an önce son bulması çağrısında bulunarak, “Savaşa karşı barış” dedi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten çıkarılan KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi ve Rusya’nın Ukrayna yönelik saldırısını protesto etti. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamaya, KESK üyeleri ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı. “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Reddinizi reddediyoruz. KHK’lar gidecek biz kalacağız” ve “Haksız ve hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin” pankartının açıldığı açıklamada, “KHK’ler gidecek biz kazanacağız” ve “İşimize geri döneceğiz” sloganları atıldı.

“BARIŞ BLOĞU KURULMALI”

Açıklamayı okuyan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Son yıllarda emperyalistler arasında artan hegemonik güç savaşları ve silahlanma yarışı Ukrayna krizinde savaşa dönüşmüştür. Tüm gelişmeler çatışmaların kısa sürede sonlanmayacağını, emperyal güçlerin dünya sisteminde lehlerine sonuçlanacak değişiklikler için düğmeye bastığını göstermektedir” dedi. Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Sümbül, “Emek ve demokrasi güçleri savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükseltmeli, barış bloğu oluşturmalıdır. Konfederasyonumuz bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğun gereğini yapacaktır” diye konuştu. Savaşlardan emperyalist güçlerin kazandığını kaydeden Sümbül, savaşa karşı barışı inşa edilmesi için barış bloğun kurulması gerektiğine vurgu yaptı.

“OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLSİN”

AKP hükümetinin OHAL’i fırsata çevirerek on binlerce kamu emekçisinin çalışma hakkını herhangi bir yargısal süreç işletmeden, savunma almadan ve somut belge bilgiye dayanmadan ve evrensel güvenceleri ihlal ederek ellerinden aldığı ve ihraç ettiğini belirten Sümbül, “İhraç gerekçelerinin başında da ‘barış’ talebini öne çıkardığımız eylem ve etkinlikler gelmektedir. Barış Akademisyenleri bu amaçla imzaladıkları bildiri gerekçesiyle yargılanmış ve beraat etmişlerdir” diye konuştu. Çağırıda bulunana Sümbül, “Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir.

Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir.  Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. Mağdur olan ihraç kamu emekçilerinin mağduriyet giderilinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Asırlık Yürüyüşü Devam Ettirdiler

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.