h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

SAHİPSİZ DURAN ŞELALE OTELİ YIKILIYOR

Tarsus’ta 1996 yılında kentin zengin ailelerinden Köksallar tarafından turizme kazandırılan otel 2015 yılında boşaltılarak kullanıma kapatıldı. Yıllardır durumu hakkında sayısız haber yapılan Şelale Otelin yıkılacağı öğrenildi. Tarsus halkı yıkılmasını istemezken 6 yıldır sahipsiz bir biçimde duran Şelale Oteli’nin akıbetinin ne olacağı merak konusu oldu.

Haber: Elif KURTTAŞ

Tarsus’ta bulunan Şelale Oteli atıl durumda yıllardır durarak sahipsiz bırakıldı. 2014 yerel seçimlerinin ardından mülkiyeti, Mersin İl Özel İdaresi’nden Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne geçen ve kira anlaşmazlığı nedeniyle 6 yıldır atıl durumda bekleyen 4 yıldızlı otel kaderine terkedildi.

Çökme ve bina temelinde oluşan sorunlar nedeniyle kullanıma kapatıldığı konuşulan otelin, çürük raporu var ise de kamu ile paylaşılmadı.

OTEL KAPANDI, MÜŞTERİLER ADANA’YA AKTARILDI

O dönemde otelin kapanmasıyla beraber 50 odası ve 120 yatak kapasitesi bulunan Şelale Otel’in kapanması ile birçok tur firması da aylar öncesinden yaptıkları rezervasyonları; Tarsus’ta başka alternatif olmadığı için özellikle Adana’ya kaydırmak zorunda kaldılar.

6 MART’TA YIKILIYOR

Yakın zamanda Şelale bölgesi için turizm master planı hazırlayan ve proje tasarım yarışması yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Zemin+7 katlı betonarme taşınmazın yıkılması işini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile yapacak. 24.02.2022 tarihinde taşınmazın ihalesi verilirken ardından 10 gün sonra ise yıkımına başlanılacak.

ŞİMDİ NE KADAR HARCANACAK?

O zamanın parası ile 50 Trilyona mal olan otelin yıkımına vatandaş tepki gösterdi. Restore edilerek tekrar kullanıma açılması, belediye olarak işletilmesi, yurt olarak değerlendirilse gibi öneriler vatandaş tarafından konuşulan konular arasında yer alıyor.

TARSUS ŞELALE OTELİNİN AÇILMASI İÇİN SEÇER’DEN DESTEK İSTENDİ

Geçen yıl ciddi şekilde gündeme gelen Şelale Oteli için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’a geldi ve Şelale Oteli’nde incelemelerde bulundu. Konuyla ilgili Tarsus halkı, Tarsuslu Başkan Vahap Seçer’den destek istenilerek tadilatla halledilmesi istendi. Yıkılmasının ardından ise Belediye tarafından sosyal ve kültürel tesis olarak kullanıma açılacağı ve şehir terası yapılacağı söyleniyor. Alan bulunduğu taktirde ise başka bir otelde yapılacağı iddia ediliyor. İnşaat Mühendisleri ise iyi bir tadilatla Şelale Oteli yeniden işler hale getirilebileceği aktarıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KAZANÇ PROJESİ ‘YUMURTALARINI’ VERMEYE BAŞLADI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.