h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

Sağlık Emekçileri Büyük G(ö)rev’e Hazır

Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hakları için aylardır mücadele veren sağlık emekçileri, yerine getirilmeyen taleplerine karşın Büyük G(ö)rev’e gidiyor.

Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hakları için aylardır mücadele veren sağlık emekçileri, yerine getirilmeyen taleplerine karşın Büyük G(ö)rev’e gidiyor.

Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından 14-15 Mart tarihlerinde iki gün süreyle grev uygulanması kararı alındı. Türkiye genelinde alınan grev kararı sonrası, Sağlık Bakanlığından gönderilen yazı ile temel sağlık hizmetlerinin aksatılmasının disiplin mevzuatı içerisinde değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Bakanlık tarafından gönderilen yazıya tepkiler gecikmezken, sağlık emekçileri 14-15 Mart tarihleri arasında yapılacak olan Büyük G(ö)rev’den vazgeçmeyeceklerini duyurdu. 14-15 Mart tarihlerinde hiçbir sağlık kurumunda, acil sağlık hizmetleri dışında, sağlık hizmeti verilmeyecek.

“EKONOMİK HAKLARIMIZ GİDEREK GERİLETİLDİ”

Mersin’de konuyla ilgili açıklama yapan sağlık örgütleri, Büyük G(ö)rev’e hazır olduklarını söyledi. Mersin Tabip Odası, Ses Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş, Birlik Dayanışma Sendikası, Hekim Birliği Sendikası ve Mersin Aile Hekimleri Derneği konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Tabip Odası’ndan yapılan açıklamayı okuyan Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Covid-19 döneminde yönetme yetkisine sahip olanların yapamadıklarından kaynaklanan önlenebilir ölümler yaşanırken, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları sonucunda pandeminin daha da yıkıcı olmasının önüne geçildi. Bizler böylesi önemli bir alanda, nitelikli hizmet üretmeye çabalarken, pandemi ile birlikte ekonomik krizin derinleşmesi, çalışma koşullarımızda yaşadığımız zorlukları artırmış, ekonomik haklarımız giderek gerilemiştir” ifadelerini kullandı.

“TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Başta TBMM olmak üzere etkili, yetkili olan herkese seslenen Antmen, “Emeğimizin karşılığını alamadığımız, tüketen çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı. Emeğimiz için, haklarımız için, acil taleplerimize yönelik adım atılmaz ise 14-15 Mart Pazartesi ve Salı günleri tüm Türkiye’de, bütün sağlık kurumlarında BÜYÜK G(ö)rev’de olacağımızı, 16 Mart’ta sağlık örgütlerimizin hem haklı hem meşru olarak yapacakları G(ö)rev etkinliğini de tüm gücümüzle destekleyeceğimizi ilan ediyoruz. Görev eylemlerimiz daha sağlıklı bir toplum, halk sağlığının öncelendiği sağlık politikaları içindir. Tek bir meslektaşımız hakkında dahi işlem başlatılmasına göz yummayacağımızın bilinmesini isteriz. Eylemimizin haklılığı da meşruluğu da yasallığı da açıktır” şeklinde konuştu.

10 ACİL TALEP SIRALANDI

Sağlık emekçilerinin 10 acil talebini açıklayan Antmen, şöyle konuştu: “Sağlıkta Şiddet Yasası” acilen yasalaşmalı, kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katı olmalı; sabit ek ödemeler genel bütçeden karşılanmalıdır. Özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerin sosyal güvenlik primleri “prim ödeme tavanı” üzerinden çalıştıkları kurumlar tarafından ödenmeli; ücretleri en az yoksulluk sınırının iki buçuk katı olmalıdır. Aile hekimi maaşları en az yoksulluk sınırının iki katına yükseltilmeli, OSGB’lerde çalışan işyeri hekimlerinin ücretleri TTB’nin belirlediği asgari ücret üzerinden ödenmelidir. Bütün emekli hekim maaşları pratisyen hekimler için asgari 15 bin TL, uzman hekimler için asgari 18 bin TL’ye çıkarılmalıdır. Çalışma ortamlarımız ve koşullarımız iyileştirilmeli, Covid-19 “illiyet bağı” aranmaksızın meslek hastalığı sayılmalı, sağlık sistemi ve kurumsal sorunlar kaynaklı malpraktis davaları ile hekimleri ödeyemeyecekleri tazminatlara mahkûm eden uygulamaların önlenmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir.”

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yaşama adanmış bir mesleğin mensupları olarak haklarının gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadelelerine devam edeceklerini duyuran Antmen, herkesi mücadeleye destek vermeye çağırdı. Herkesi bu mücadele de yanımızda olmaya çağırıyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yenişehir Belediyesi “Dayanışma Köprüsü” ile Vatandaşların Yanında

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.