h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

OTOBÜS SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞİYOR

Otobüs sektörü hayatta kalma mücadelesi veriyor. Sürekli artan mazot fiyatları ve zamlardan hem otobüs firmaları hem yolcular şikayetçi oluyor. Sektörün durma noktasına geldiğini ifade eden firma sahipleri ne yapacaklarını bilmiyor. Sektörün büyük darbe yediğini ifade eden Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmeciler Derneği (MEŞTİDER) Başkanı Sinan Koç ulaşım sektörünün can çekiştiğini ve bir çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar, ulaşım sektörünün maliyetlerini yükseltti. Otobüs işletmeleri, akaryakıta yapılan zamların en çok kendi sektörlerini etkilediğini belirtti.  Otobüs firmaları artık can çekişiyor.

Otobüslere daha indirimli akaryakıt satılırsa bu indirim­ desteği halka da yansıyacaktır. Böyle giderse otobüsçülük biter ya da kimse artık seyahat edemez duruma geleceği ileri sürülüyor. Mersin’de otobüs sektörünün bittiğini vurgulayan firmalar, artan zamlardan dolayı içler acısı durumda olduklarını dile getirdi. Gelen zamlarla beraber çıkmaza giren firmalar ne yapacağını şaşırarak bu duruma çare üretilmesini bekliyor.

Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmeciler Derneği (MEŞTİDER) Başkanı Sinan Koç  “Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar için son bir yıla değil sadece son üç aya bakacak olursak yüzde 300 gibi bir artış karşımıza çıkıyor. Bunun yanında personel giderimiz, yedek parça giderlerimiz, yıllık sigorta poliçe giderleri, sigorta poliçelerinin maliyetleri çok yükseldi. Çözüm önerisi olarak devletin otobüs firmalarına akaryakıtı yüzde 18 KDV yerine yüzde 8 KDV’li ve ÖTV’siz olarak satmasını bekliyoruz.” dedi. Uluslararası tarifeli yolcu taşımacılık yapan B1 yetki belgesi ile 74 firma da 814 Özmal 149 kiralık otobüs, yurt içi tarifeli yolcu taşımacılığı yapan D1 yetki belgesi ile 364 firma 4446 Özmal 3 bin 559 kiralık araç ile toplam 8 bin 5 otobüs bulunuyor.

“KEYFİ FİYAT UYGULANMAMALI, DENETLENMELİ”

Uçaklar kalabalık zamanda uçuk fiyatlarla, yolcu düşük olduğu zaman otobüsten ucuz yolcu taşıyarak otobüs sektörünü bitirmekte olduğunun altını çizen Başkan Koç “Uçaklarda mutlaka taban tavan fiyat uygulamadı. Keyfi fiyat uygulanmamalı Bakanlık denetlemeli. Gelen zamlarla beraber sektör çok zor durumda zaten elektrik fiyatları da cabası, otobüs sektöründe şehir içinde merkez ve en az 5-6 şube bunlarda büyük maliyet içeriyor.” ifadelerini kullandı.

“SES GETİRİLİP ÇARE ÜRETİLMELİ”

Buna bir çare olup ses getirmek gerektiğini vurgulayan Sinan Koç “Bu işten ekmek yiyen çok insan mağdur olacak. ‘Ben mal sahibi değilim olan düşünsün, herkese neyse bana da o diyerek’ ve sırf partisi uğruna ekmeğimize kan doğratanlar ve tuzu kurular sayesinde bu hale geldik. Artık bıçak kemiği de delmiş daha gidecek yer yok. Ses getirmemiz lazım birlik olmak lazım çözüm aramak için her kesim elini taşın altına koymalıdır.” şeklinde konuştu.

“FİRMALARA İFLAS EDEBİLİR”

Özel bir otobüs firmasında şoför olarak çalışan Veysel Bilden “Şu an otobüsçüler can çekişiyor” diyerek artan fiyatlardan memnun olmadığını dile getirdi. Otobüsçülerin zor durumda olduğunu belirten Belek, “Şu an mazot değişkenlik göstermekle birlikte 15.45 lira oldu.  Mazot Fiyat artışlarından memnun değiliz. Şu an otobüsçüler can çekişiyor. Firmalar ne yapsın. Bu gidişle otobüs firmaları İflasa gider .” dedi. Asgari ücretle çalışan  ve bilet almak için Pozcu bilet Satış noktasına gelen Tuncay Ay Duru ise, Mersin’den Gaziantep’e gelmelerinin imkansız hale geldiğini belirtti. “Ailemle gidiş-gelişim 600 liraya mal oluyor. Aylık aldığımız asgari ücret kimseye yetmiyor.  Mersin’den Gaziantep’e 450 lira ödüyorken şimdi ise yüzde 50 daha fazla ödüyoruz. Başımızdaki insanlar bu zamlara sebep oluyor. Çözümü de yine onlara bağlı ama milleti düşünen kimse yok” dedi.

HERKES ALDI BİZE BİR ŞEY KALMADI

Sosyal medyada tepkilerini ortaya koyan işletmeciler “Bu sektör ülkenin omurgasını oluştururken durma noktasına geldi. Sefere git gel firma komisyonunu aldı, Belediye otogar parasını aldı, ikramcı parasını aldı, akaryakıtçı parasını aldı, personel parasını aldı, otoyol köprü parasını aldı, devlet vergisini aldı, bize kalan koskocaman hiç kaldı, sermayemiz eriyor. Evimize ekmek götüremez olduk. Vaktimiz gidiyor, emeğimiz gidiyor. Geriye sıfıra sıfır.” dediler.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘BAKLİYATIN ANAVATANIYIZ’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.