h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

Nebati; “Kimlerin Yönlendirdiğini Biliyoruz”

Mersin İdman Yurdu-Yomraspor maçında tribünde bazı taraftarların kendisi yuhlamasıyla ilgili ilk kez konuşan Hazine ve Maliye Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Nureddin Nebati, Türkiye, bir stadyumda veya başka stadyumlarda birilerinin yönlendirmesiyle ’Yuh’ çekerek indirilecek bir ülke değildir. Sokaklarda, tribünlerde sloganlar atarak iktidara karşı mücadele ettiklerini zannedenlere elbette ki bu millet cevap verecek. Bu sloganları atanlar, bu sloganları yönlendirenler, sloganlara maşa olanlar sizlerin kim olduğunuzu biliyoruz ama biz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan bakanlarına ve tüm teşkilat mensuplarımıza kadar içselleştireceğimiz bir şeyle önce cevap veriyoruz; hizmet” dedi.

Necdet TAŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Erdemli ilçesindeki bir otelde düzenlenen ‘İş İnsanları ile Hasbihal Toplantısı’na katıldı. Burada iş insanlarına seslenen Bakan Nebati, yatırımların 5 kat, ihracatın 7 kat artırıldığını belirten Nebati, Türkiye’nin 228 ülke ve bölgeye dış satım yapan güçlü bir merkez konumuna geldiğini söyledi. Eser ve hizmet siyasetiyle, İHA, SİHA, yerli otomobil TOGG, TCG Anadolu Gemisi, Yeni Altay Tankı ve gözetleme uydusu İMECE gibi projeleri hayata geçirdiklerine dikkat çeken Nebati, tüm bu yatırımları, hizmetleri ve destekleri gerçekleştirirken bütçe disiplininden de asla taviz vermediklerini ve faiz ödemelerinin bütçe içindeki payını azaltırken vatandaşlara da hizmeti sürekli kıldıklarını ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİNE İNANIYORUZ”

Türkiye Ekonomi Modeli ile önceliği üretime verdiklerini vurgulayan Nebati, “Üretim, büyümek ve istihdam etmek demek; üretimimizin artması, üreticilerimize, iş insanlarımıza vergisel ve kapsamlı teşvikler sunmak demek. Hazine destekli kefalet sistemiyle tüm üretken sektörlerimizi, özellikle de ülke ekonomimizi ayakta tutan KOBİ’lerimizi destekliyoruz. Girişimcilerimizin önünü açıyor ve arkalarında duruyoruz. Esnafımıza, çiftçimize düşük faizle kredi imkanlarını da sağlıyoruz. Bu desteklerimizle birlikte sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında önemli bir gösterge olan makine teçhizat yatırımları tam 13 çeyrekten beri sürekli, üst üste artıyor. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tüm dünyayı derinden sarstığı geçtiğimiz yılda, yüzde 5,6’lık büyümeyle G20 ülkelerinin birçoğunu da geride bıraktık. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle şubatta daralan sanayi üretimi Martta aylık yüzde 5,5 artış gösterdi. Mart-nisan döneminde reel kesim güven endeksi 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Tüketici güveni de 2018 yılının ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine yükselmiş durumda. Türkiye’nin, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi 2 büyük küresel krizin ardından “asrın felaketi” olarak nitelenen depremleri yaşadı. Türkiye, bu krizlerle aslında gücünü, performansını, kararlılığını, azmini, iradesini ve başkanlık sisteminin hızlı karar alma sürecinin nasıl etkin olduğunu göstermesi açısından çok değerli örnekler veriyor. Biz Türkiye’ye güveniyor, Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz. Türkiye, her geçen gün üzerindeki sorumluluklarını bilerek, coğrafyanın ve bölgenin liderlerinden değil, önümüzdeki yılların en önemli küresel aktörlerinden biri olma yolunda, yani Türkiye Yüzyılı yolunda koşarak yoluna devam ediyor” şeklinde konuştu.

“TOPLAM İSTİHDAM 31,5 MİLYONA ULAŞTI”

Mart ayı itibarıyla toplam istihdamın 31,5 milyon kişiye ulaştığına dikkat çeken Bakan Nebati, “Elhamdülillah turizmde de rekorlar kırıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde, tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek turizm gelirini bu sene elde etmeyi başardık. Enflasyon, ülkemizde de arzu ettiğimiz seviyelerin üzerinde seyrediyor. Bunun için de bu sorunu çözmek ve bunu gerçekleştirmek için de bir yandan amansız mücadele sergiliyor bir yandan da insanımızı enflasyonist baskıdan korumak için bütçe imkanlarımızı en etkin şekilde kullanıyoruz. Geçen yılın kasım ayından itibaren gerilemekte olan enflasyon, 42 puan düşerek nisan ayında yıllık yüzde 43,7 seviyesine geriledi. Önümüzdeki dönemde bu düşüşlerin devam ettiğini hep birlikte göreceğiz. Vurgulamak istiyorum ki enflasyonla mücadele sürecimizde hiçbir vatandaşımızı mağdur durumda bırakmadık, bundan sonra da asla bırakmayacağız. 2022’de 290 milyar lira, 2023’ün ilk 4 ayında ise tamı tamına 90 milyar liralık vergiden vazgeçtik. Asgari ücrete bu yılın temmuz ayında da tekrar bir ara zam daha yapacağız. İkinci turu 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi sıradan bir seçim değil. Bu seçim, bu vatanın evlatlarını, Evlad-ı Fatihan ve Asım’ın nesli olarak görüp yüceltenler ile nice acıyı göğüslemiş depremzede kardeşlerimizi siyasi tercihleri nedeniyle aşağılayanlar arasında olacaktır. Bu seçim, deprem sürecinde basına fotoğraf kareleri verebilmek için afet bölgesinde ‘turist kafilesi’ gibi gezenler ile yüzde 8,5 oy aldığımız Defne’ye 2 ay içerisinde hastane yapanlar arasında olacaktır. AK Parti hükümetlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 21 yılda ülkeye çağ atlatıldı, savunma sanayisinde destan yazıldı. Kazanımları daha da ileriye taşıyacağız. 28 Mayıs’ta bir kez daha, her seçimde şekilden şekle girenlerin, hesaptan kitaptan anlamayan hesap uzmanlarının değil, Türkiye sevdalısı mert bir yiğidin yanında duracağız. 28 Mayıs’ta milletimizin teveccühü ve Allah’ın izniyle Recep Tayyip Erdoğan, açık farkla kazanacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, STADYUMLARDA ‘YUH’ ÇEKENLERİ KİMLERİN YÖNLENDİĞİNİ BİLİYORUZ”

Türkiye’nin sınırlarıyla oynanmasına izin vermeyecek derecede güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Nebati, “Türkiye, ekonomisi üzerinde oynanan oyunların, ekonomi üzerinde planlar, programlar yapanların üstesinden gelecek güce sahiptir. Türkiye, içeride ve dışarıda bir araya gelmiş ve hesabı kitabı Recep Tayyip Erdoğan’ı göndermek üzerine kurulu olanlarla mücadele etme azmine, gücüne sahip bir ülkedir. Türkiye, bekasını nasıl koruyacağını bilen, Türkiye sevdalılarıyla yoluna devam edecek bir ülkedir. Türkiye, bir stadyumda veya başka stadyumlarda birilerinin yönlendirmesiyle ‘yuh’ çekerek indirilecek bir ülke değildir. Sokaklarda, tribünlerde sloganlar atarak iktidara karşı mücadele ettiklerini zannedenlere elbette ki bu millet cevap verecek. Bu sloganları atanlar, bu sloganları yönlendirenler, sloganlara maşa olanlar sizlerin kim olduğunuzu biliyoruz ama biz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan bakanlarına ve tüm teşkilat mensuplarımıza kadar içselleştireceğimiz bir şeyle önce cevap veriyoruz; hizmet. Bugün, ülkenin bekası için ‘Ben Cumhur İttifakı’na destek vereceğim’ diyen Ata İttifakı’nın adayının, düne kadar övdükleri kişinin artık sosyal medyada hayatı maalesef bunların çalışmalarıyla adeta peşkeş çekilir. Neden? Çünkü onların özgürlük anlayışı da aynen budur. ‘Benim gibi düşünüyorsan özgürsün, düşünmüyorsan ya sus ya da seni susturmasını kumpaslarla, yalan dolan hikayelerle iyi bilirim’ diyorlar. Çünkü hayatları böyle geçiyor. Bunlarda hesap desen yok. Yüzde 1’lik partiye 37 milletvekili veren bir anlayış, hesaptan anlar mı? Anlamaz. İktidar olmayı hedefleyenlerin vaatlerini ortaya koyması gerekir. Milliyetçilerin kullandığı bayrakların altında yürüyüş yapıp ‘Ben artık milliyetçi oldum’ diyenler, sen evine gittiğin zaman milliyetçilere nasıl hitap ediyorsun? Birazcık dürüstsen çık bunu konuş. Sen elini açıp sahte dualar yaptığında, gözlerinden yüzünden belli, akşam eve gittiğin zaman ‘Bunları inandırdım’ diyor musun, demiyor musun? Allah’ın ayetleri evrenseldir, değişmez” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

TFF 3. Lig 1. Grupta geçtiğimiz hafta sonu oynan Mersin İdman Yurdu-Yomraspor maç sonunda tribünleri selamlamak isteyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati taraftarların protestosuyla karşılaşmış ve maraton tribünündeki taraftarlar Bakan Nebati’yi yuhaladı, “Mecliste Hizbullah istemiyoruz”, “Mustafa Kemalin askerleriyiz” şeklinde tezahüratlar yapmıştı. Bakan Nebati’nin stattan ayrılmasının ardından polis bazı taraftarları gözaltına almış ve gözaltına alınan taraftarlara “Protesto ve sloganları siz mi organize ettiniz” şeklinde sorular sormuş sonra da serbest bırakmıştı. Polis ayrıca Mersin İdman Yurdu Başkanı Metin Saltık’ı da bilgisine başvurmak üzere emniyete davet etmişti. Bakan Nebati’yi hedef alan protestonun ardından sosyal medyada Kırmızı Şeytanlar adlı bir grup tarafından şu açıklama yapılmıştı; “Şeytanlar Grubu olarak tek dünya görüşümüz Mersin İdman Yurdu’dur. 25 bin kişilik bir stadyumda olan münferit siyasi olaylar şampiyonluğumuza gölge düşüremez. Türkiye’nin en kozmopolit şehirlerinden biri olan şehrimiz Mersin’de dil, din, ırk, siyasi görüş fark etmeksizin Mersin İdman Yurdu’muz siyaset üstüdür.  Sağa sola kaymaz yolumuz Mersin İdman Yurduluyuz!” Mersin İdman Yurdu yönetimi de protestoların ardından şu açıklamayı yapmıştı, “Yeni Mersin İdman Yurdu Kulübü olarak bugüne kadar tüm siyasi görüşlere saygımızı ve mesafemizi koruyarak şehrimizin takımının siyaset üstü olduğu bilinciyle hareket ettik. Bugünkü maçın ardından şampiyonluğumuzu gölgede bırakan, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’ye karşı yapılan olumsuz davranışları kınıyoruz.” Tüm bunlara rağmen Yeni Mersin İdmanyurdu’nda Başkan Metin Saltık, yönetici Ümit Saltık ve Basın Sözcüsü Halim Yiğit istifa etmişti. İstifaların sebebinin Bakan Nebati’nin statta yuhalanması olduğu iddia edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Golbol Kadın Milli Takımı İsveç’te şampiyon oldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.