h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

NARENCİYE FESTİVALİ, YEREL BASIN, ESNAF

Gazeteci Yazar Serkan TULTAK'ın kaleminden

Narenciye Festivalinin, bu kadar kalabalığı bir araya getirebilen tek organizasyon olduğunu söylemiştim. Yine bu festivalin devam etmesi gerekliliğini vurgulamış, doğruları alkışlamış, yanlışları eleştirmiştim. Ancak başarı sadece kalabalıkları bir alana toplamak değildir.

Bu festival kentte bir hava yakalayamadı. Sadece kalabalıklara bakarak başarı hikayesi yazarsak, çok şey söyleyebiliriz. Ama kalabalığın içine girip, birde şikayetleri ve eleştirileri dinlemek lazım. Mersin’e bu festival çok yakışıyor ama her sene aynı şeyler. Öncelikle tam bir kargaşa, yine düzensizlik vardı. Çarşı esnafı yine isyandaydı. Üretici zaten yok. Oteller festival için rezervasyon almadı. Festival alanı dışında kentte hiçbir şey yoktu. Ama taa Adana’da yapılan festival bile Mersin esnafına fayda sağlarken, otellere insanlar gelirken, alışveriş yaparken nasıl olur da Mersin’deki bir festival kentte yayılmaz, fayda sağlamaz! Burada bir terslik yok mu? * Bu ulusal medya aşkınızı da anlamak mümkün değil. Elbette gelecekler; yazacaklar, anlatacaklar. Ama bırakın da biraz gönüllü olsunlar; biraz istesinler. Öteki türlü herkes yazar, konuşur.

 

Günlerce konuk et, 5 yıldızlı otellerde yatır; ağırla; oh ne ala, beleş dünya! Bende olsam, bende gelirim. Eh bir iki kelam eder, bir iki kelime de yazarım. Öte yandan yerel basını hiçe sayıyorsunuz. Trilyonluk bütçe ile yapılan bu festivalden radyolara KDV Dahil 500 TL, haber sitelerine 1.000 TL ayrılması sadece ayıp değil, hakarettir; yok saymaktır. Bu arada, bir radyo istasyonu, 1,5 – 2 Milyon TL iken, bir haber sitesi sadece ve sadece 300-500 TL’dir. Kıyaslamanız ve bütçelendirmeniz bile yanlış! Yerel gazetelere zaten hiç vermediniz. Onları da haber siteleri üzerinden, aynı bütçe ile geçiştirdiniz. Biz beş kuruş para almadan da bu festivale çok fazla katkı sunduk; destek verdik. Bilen bilir. Mesele para olsa, bu katkıları sunmazdık. Yine olsa, yine yaparız. Ama yanlışları da artık görmeniz lazım. Haksızlık yapıyor, ayrım yapıyor, üstelik bunu da kendi paranızla değil, kamu kaynakları ile yapıyorsunuz. * Festival ısrarla figürlere, sahil bandına sıkıştırılıyor.

Katkı veren belediyeler var ama ilçelerin hepsi yok. Düzenlenen kortej bile çok kötüydü. Ama yine alana bakıp, 300 Bin kişi geldi haberleri yapmak kolay. Şikayetleri duyan, gören yok. Birde konser yaptık mı, daha ne olsun! Şehir dışından kaç bin kişi geldi? Kaç bin kişi otellerde kaldı? Kaç bin kişi şehri gezdi ve alışveriş yaptı? Biz anca ağır konuklar davet edip, onları mutlu edelim. Para harcayan değil, para kazanan festivaller yapılmadığı sürece eleştiriler sürecektir. Birde bu yaptığımız festival değil, tam anlamı ile bir panayırdır.

Serkan TULTAK 18.11.2022 serkantultak@gmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TARSUSLULAR BU PROJEYİ ÇOK SEVECEK

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.