h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

“Krizi kadınlar çok daha ağır yaşıyor”

Gamze ŞİMŞEK-MERSİN- EMEP Mersin İl Yönetim Kurulu üyesi Derman Tarancı, ekonomik krizin yıkıcı etkisinin artarak sürdüğünü söyleyerek, “Artan yoksulluk bir avuç sermayedarın dışında kalan tüm halk kesimlerinin yaşam koşullarını her gün ağırlaştırıyor, kadınlar ve çocuklar bu sonuçları çok daha ağır yaşıyor” dedi.

EMEP Mersin İl Yönetim Kurulu üyesi Derman Tarancı,  ekonomik krizin yıkıcı etkisinin artarak sürdüğünü söyleyerek, “Artan yoksulluk bir avuç sermayedarın dışında kalan tüm halk kesimlerinin yaşam koşullarını her gün ağırlaştırıyor, kadınlar ve çocuklar bu sonuçları çok daha ağır yaşıyor” dedi.

Emek Partisi  (EMEP) Mersin İl Örgütü üyesi kadınlar, İl binasında basın açıklaması gerçekleştirerek, artan ekonomik krizin kadınlar üzerindeki yıkıcı etkisine dikkat çekti. EMEP’li kadınlar adına açıklama yapan EMEP Mersin İl Yönetim Kurulu üyesi Derman Tarancı ekonomik krizle birleşen pandemi koşullarının emekçilerin üzerindeki yıkıcı etkisinin artarak sürdüğünü söyleyerek, “Artan yoksulluk bir avuç sermayedarın dışında kalan tüm halk kesimlerinin çalışma ve yaşam koşullarını her gün ağırlaştırıyor, kadınlar ve çocuklar bu sonuçları çok daha ağır yaşıyor. Ağır ekonomik sorunların üstüne, kur dalgalanmaları, peşi sıra gelen temel tüketim mallarına zamlar alım gücümüzü düşürüyor” dedi. Yoksulluğun, işsizliğin, enflasyonun bu kadar arttığı, güvencesizliğin, gelecek kaygısının tüm toplumu sardığı bu koşullarda toplumsal şiddetin arttığı gibi kadına yönelik şiddetin de vahşileştiğini belirten Tarancı, “Kadınlar hakları ve hayatları arasına sıkıştırılmak isteniyor. Siyasal alanda da iktidarın baskılarının, yasakların arttığı, kutuplaşma siyasetinin toplumsal ilişkileri derinden zedelediği, kadınların kazanılmış haklarının tek adam yönetiminin ihtiyaçlarına göre gasp edildiği bir dönemdeyiz. İstanbul Sözleşmesinden çıkılması, nafaka hakkı dahil pek çok hakkın yok edilmesinin hedeflenmesi, çocuk evlilikleri teşvik ve meşrulaştırma politikaları kadınların içinde bulunduğu cendereyi daha da sıkıştırıyor” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK BİR LAİKLİK EŞİTLİĞİN TEMİNATIDIR”

“Gerçek bir laiklik eşitliğin teminatıdır” diyen Tarancı, “Her yurttaşın doğduğu andan itibaren hakları ve özgürlükleri güvence altında olmalıdır.  Eğitim, istihdam, sağlık hizmetleri bu kapsamda yeniden örgütlenmeli. Bugün toplumsal hayatı dini kurallar esas alınarak yeniden örgütlemeye çalışan iktidarın politikaları cinsiyet ve cinsel yönelim ayrımcılığını körüklemektedir. İnanmama hakkı dahil gerçek bir inanç özgürlüğünü içeren demokratik ve laik bir toplumsal düzen ve eğitim sistemi ayrımcılıkla mücadelede etkili olacaktır” diye konuştu. Bütün bunları  halk için, halkın ihtiyaçlarına göre şekillenecek ekonomi politikaları ve bütçeyle, hak ve özgürlüklerin güvenceye alındığı demokratik bir siyasal rejimi kazanmakla mümkün olduğuna dikkat çeken Tarancı, “Bunun yolu mücadeleden geçiyor. Bu mücadele halkın örgütlü ve birleşik gücüyle yürütülmesi gereken bir mücadele. Eşitlik, özgürlük, şiddetsiz bir yaşam mücadelesiyle kadınlar da bu mücadelenin en önemli özneleri. Bu mücadele ortaklığında yer alabilecek siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri, inanç grupları, kadın hareketi, gençlik inisiyatifleri, platformları, üretici köylüler, çevre hareketi gibi mücadele dinamiklerinin merkezinde olacağı bir halk ittifakı ve ortaklaşılan taleplerle beslenecek mücadele platformuyla kazanıma gidecek yolun önü açılabilir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Lider Devlet Bahçeli’den Regaib Kandili Mesajı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.