h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

KESK’in KHK Tepkisi Sürüyor

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ramazan Gürbüz, KHK’larla ihraç edilen kamu emekçilerinin hukuksuzca işlerinden olduklarını öne sürerek, “Hiçbir hukuk devletinde böyle bir yöntem olamaz” dedi.

Gamze ŞİMŞEK-MERSİN -Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, KHK ile işten çıkartılan kamu emekçileri için, her hafta olduğu gibi yine Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. “Haksız ve hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin” pankartının açıldığı açıklamada, “KHK’ler gidecek biz kazanacağız”, “Biz kazanacağız, geri döneceğiz” ve “İşimize geri döneceğiz” sloganı atıldı. KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı Murat Doğan,  AKP Hükümeti’nin OHAL’i fırsata çevirerek on binlerce kamu emekçisinin çalışma hakkını herhangi bir yargısal süreç işletmeden, savunma almadan ve somut belge, bilgiye dayanmadan ve evrensel güvenceleri ihlal ederek ellerinden aldı ve ihraç ettiğini söyledi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Anti demokratik uygulamalara karşı fiili, meşru ve demokratik direnişlerini ve hukuki mücadelelerini her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek sürdüreceklerini belirten Doğan, “Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir” ifadelerini kullandı.

“DOSYALAR GERİ ÇEKİLSİN”

Özel yetkilendirilmiş idare mahkemelerinde devam eden dosyalar ve bu mahkemelerin ret etmesi üzerine istinaf’a veya Danıştay’a giden dosyaların geri çekilmesi çağrısında bulunan Doğan, “Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir. İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır. İktidar başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır” şeklinde konuştu.

Eğitimsen Merkez Yürütme Kurulun Üyesi Ramazan Gürbüz ise, “Bugün kamu emekçilerinin iş güvencesi tamamen ortada kaldırılmış. 35’inci madde diye bir madde eklemek suretiyle keyfi idari bir tasarrufla kamu emekçilerinin halen ihraç ettiklerine tanıklık ediyoruz. İdare soruşturma yapılmaksızın herhangi bir suça bulaşmamış kamu emekçilerinin bu şekilde ihraç edilmesi kabul edilebilir bir yöntem değildir” diye konuştu. Hukuk devletinde böyle bir yöntemin asla olamayacağını belirten Gürbüz, “Sadece KESK’lilere değil, haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin haklarına, hukuklarına ve insan haklarını ihlal edildiği, bu ülkede ve dünyada nerede olursa olsun, bizim bu mücadeleyi yürüteceğimizi tüm Türkiye ve dünya kamuoyu bir kez daha bilmelidir. Her cumartesi günü arkadaşlarımız alanlarda bu haksızlık, hukuksuz, adaletsiz yapıyı kınamaya bu OHAL inceleme Komisyonu denilen ucube yapının da bir an önce dağıtılmasına ve yaptığı tüm işlemleri de hükümsüz kılmaya dile getireceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Altunok’tan Çalışmaları Hızlandırın Talimatı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.