h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

Demokrasi ve Laiklik Mitingine Katılım Çağrısı

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Demokrasi ve Laiklik Buluşması’na katılım çağrısında bulundu.

Esra YILDIZ-MERSİN-Mersin’de Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri; demokratik, özgürlükçü, halkçı, laik bir eğitim ile ülkeyi kurmak ve yıkım kararlarını durdurmak için 27 Şubat’ta İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilecek Demokrasi ve Laiklik Buluşması’na tüm yurttaşları davet etti.

Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Platform bileşenleri, konuyla ilgili açıklamaya yaparak, katılım çağrısında bulundu. Burada açıklama yapan Platform Dönem Sözcüsü ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı Murat Doğan, “Eşit Yurttaşlık Temelinde Özgür Bir Toplum İçin Demokratik, Laik ve Bilimsel Bir Eğitim İstiyoruz! Ülkemiz bir yol ayrımında, ekonomi krizde, siyaset krizde ve memleket krizde. Ne zaman ekonomik kriz olsa baskı ve din temelli yaklaşımlar yükseliyor. Emekçi halk her geçen gün yoksullaşıyor. Din istismar edilerek, siyasal İslam ve muhafazakarlaşma politikalarıyla toplumu kendi siyasal çıkarlarına göre dizayn etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİMİN İÇİ BOŞALTILIYOR”

Eşit yurttaşlığın, demokrasinin olmazsa olmazı olduğunun altını çizen, “Eğitim kurumu tamamen tarikatlara, cemaatlere, Diyanet İşleri Başkanlığı’na teslim edilmiş durumda. Eğitimin amacı bireyin kendi yeteneklerini keşfedip bunu geliştirmesini sağlamaktır. Düşünmeyi, sorgulamayı öğretmek ve kendine güvenen bireyler yetiştirmektir. Ancak, eğitim niteliksizleştirilip, içi tümüyle boşaltılıyor. Eğitim kurumları, muhafazakar ve gericileştirme ilkeselliği ile kendi ifadeleriyle, ‘’dindar ve kindar’’ bir nesil yetiştirmenin merkezi haline getiriliyor” görüşlerini savundu. 12 Eylül dönemi ile başlayan din dersi dayatmasına, 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte seçmeli/zorunlu din derslerinin eklendiğini söyleyen Doğan, “Dini konular neredeyse tüm derslerin müfredatlarına serpiştirildi. Birçok okul imam hatip okullarına dönüştürüldü. Bardağı taşıran son damla ise 1-3 Aralık’ta toplanan 20. Milli Eğitim Şura’sının zorunlu din derslerini ana sınıflarına kadar indiren tavsiye kararı oldu. Biliyoruz ki, bu karara dur demez isek, bu karar tavsiye kararı olarak kalmayacak, ilk fırsatta hayata geçirilecek” dedi

“YIKIM PROJESİ DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”

Millî Eğitim Şûrası tavsiye kararının kabul edilemez olduğunun altını çizen Doğan,  şöyle devam etti: “Zorunlu din dersleri de, okul öncesinde din dayatması da siyasi kararlardır. 20. Milli Eğitim Şurası’nda alınan okul öncesi din eğitimi tavsiye kararı, toplumu siyasal İslam  ideolojisinin çıkarları doğrultusunda şekillendirme projesidir. Söz konusu toplumsal yıkım projesi derhal geri çekilmelidir. Demokratik, özgürlükçü, laik eğitim; eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin hüküm sürdüğü bir toplumda yaşamın ilk adımıdır.”

“TÜM CANLAR DAVETLİDİR”

“Gücümüz birliğimizdedir” diyen Doğan, tüm yurttaşları Demokrasi ve Laiklik Buluşması’na davet ederek, “Demokratik, özgürlükçü, halkçı, laik bir eğitim ve ülkeyi kurmak için bu yıkım kararını hep birlikte durduracağız! Demokrasi ve Laiklik için, 27 Şubat’ta Kadıköy, Beşiktaş İskelesi’nde saat 15.00’da gerçekleştirilecek buluşmaya demokrasiden, emekten, özgür ve eşit yurttaşlıktan yana olan cümle  Can’lar davetlidir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cin çıkarma bahanesiyle tecavüz etti o anları saniye saniye kayda aldı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.