h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a

“Bakliyat Geleceğin Gıdası”

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, bakliyatın geleceğin gıdası olduğunu söyleyerek, “Her yıl giderek daha da kıymetlenen bir ürün grubudur. Bakliyat üretimi ve tüketiminin artırılması öncelikli hedefimiz olmalıdır” dedi.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Dünya Bakliyat Günü nedeniyle açıklama yaptı. Bakliyatın, et ve et ürünleri ile eşdeğer protein seviyesine sahip olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Demir, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Kolestrol ve gluten içermez. Glisemik İndeks Değeri ve yağ oranı düşük, anti alerjik gıdalardır. Bu özellikleri ile bakliyat obezite, kalp ve damar rahatsızlıkları, diyabet, böbrek yetmezliği ve kanser gibi çağımızın yaygın hastalıkları ile mücadelede uzmanlar tarafından sıkça önerilmektedir. Ayrıca virüslerin çoğalmasını önleyen antiviral ve bağışıklık sistemini güçlendiren prebiyotik özellikleri sayesinde son iki yıldır yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinde oldukça etkin gıdalardır” dedi.

“ÜRETİCİ VE ÇEVRE İÇİN BAKLİYAT”

Kuru baklagillerin birçok ürüne kıyasla daha az su ve gübreye ihtiyaç duyduğunu belirten Özdemir, “Bunun kaynağı ise kuru baklagillerin büyüme döneminde toprağa azot takviyesi yapıyor olmasıdır. Bu şekilde toprağın ömrü uzamakta ve verimi artmaktadır. Dolayısıyla aynı topraktan sürekli olarak ve yüksek verimde ürün alınmasını sağlar. Ayrıca kuru baklagiller zengin gen çeşitliliği ile içerisinden geçmekte olduğumuz iklim değişikliği sürecinde birçok iklime ve toprağa uygun türlere sahiptir. Böylece hem üretici için faydalıdır hem de çevre dostu ürünlerdir” diye konuştu.

“GELECEĞİN GIDASI”

Bakliyatın tarım ve gıda sektörü açısından geleceğin gıdası olma konumunda olduğunu söyleyen Özdemir, her yıl giderek daha da kıymetlenen bir ürün grubu olduğunu belirterek, “Bu bağlamda bakliyat üretimi ve başta genç nesillerimiz olmak üzere tüketiminin artırılması öncelikli hedefimiz olmalıdır. Bu hedefe ulaşılması amacıyla 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nün politikalarımızın yeniden gözden geçirilmesi için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu vesile ile Dünya Bakliyat Günümüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başkan Abdullah Özyiğit’ten Çocuklara Kışlık Hediye

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.