h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a
  • Teyit Haber
  • Genel
  • Akdeniz’e Huzur Getiren Başkan Gültak’tan birlik çağrısı

Akdeniz’e Huzur Getiren Başkan Gültak’tan birlik çağrısı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ESOB arasında imzalanan protokol çerçevesinde kurulan MESDEM ilk toplantısı gerçekleştirildi. Başkan Seçer başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, odaların başkaları ile “Daimi Üye” olarak 4 merkez ilçe belediye başkanı da katıldı. Başkan Seçer, “Hepimizin ortak görevi Mersin’e hizmet etmek. MESDEM, kentimizde esnaf ve sanatkarımızın sorunlarına eğilecek, onlara katkı sunacak bir oluşum” dedi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise, "Başka şehirlerde olmayan bir yapı içerisindeyiz. Toplu halde olduğunuz zaman rekabet olmaz, bereket olur. Buradaki güç birliği umarım şehre yansır, şehrin hareketlenmesini sağlar" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) arasında imzalanan protokol çerçevesinde kurulan Mersin Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin (MESDEM) ilk toplantısı gerçekleştirildi. MESDEM’in başkanlığını da yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESDEM’in kentteki esnaf ve sanatkarın sorunlarına çözüm üretmek için çalışacağını vurguladı ve “Hepimizin ortak görevi Mersin’e hizmet etmek” dedi. MESDEM’in ilk Üst Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Seçer’in yanı sıra Üst Kurul üyeleri ve MESDEM’in “Daimi Üyesi” Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile MESDEM Başkan Vekili Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile MESDEM üyesi odaların başkanları katıldı.

“HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİ MERSİN’E HİZMET ETMEK”

Toplantının açılışında konuşan Başkan Seçer, yaşanan sorunlar nedeniyle belediye başkanlarının bir arada olma zorunluluğunun bulunduğunu vurguladı. Vatandaşların kendilerinden çok büyük beklentileri olduğunu belirten Seçer, “Haklı olarak, çözüm mercii olarak başta belediye başkanlarını görüyorlar. Hatta bir başka kurumu ilgilendiren konularda bile çözüm merciini belediye başkanları olarak görüyorlar. Bunun hepimiz farkındayız. Hepimizin Mersin’i çok sevdiği kesin. Hepimizin çok iyi görev yapma arzusu içerisinde olduğumuz da kesin. Umut ediyorum, esnaf arkadaşlarımız, sizler, en azından buna bir başlangıca vesile oldunuz. Bizler de MESDEM’i kurarak, esnafımızın sorunlarının çözümü noktasında bir araya geldik. Buradan çıkışta tüm Mersin’in sorunlarını, yani bütün sorun alanlarında da bir araya gelmeyi bundan sonra kendimize önemli bir yol olarak seçeriz. Vatandaşlarımız da hem müsterih olurlar ki olacaklardır. Mutlaka bu çalışmalarımız, vatandaşlarımız tarafından da ilgiyle izlenecektir. Hepimizin ortak görevi Mersin’e hizmet etmek ve bunu da arzu ediyoruz” diye konuştu. MESDEM’in kuruluşu hakkında bilgi de veren Başkan Seçer, “MESDEM kentimizde esnaf ve sanatkârımızın sorunlarına eğilecek olan, onlara katkı sunacak, onların danışmanlığını yapacak, bazı konularda eğitim katkısı verecek, kısacası her sorununa koşturacak bir oluşum. Siz, değerli oda başkanlarımızla, Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren, ama karma ama ihtisas olsun, meslek odalarımızın değerli başkanları da temsilcileri de üye sıfatıyla görevlerini yapacaklar. Kurul protokolümüze göre 3 ayda bir toplanacak. Biz bu süreyi kısaltabiliriz, arttırabiliriz. Gündeme göre, ihtiyaca göre bunu düzenleyebiliriz” dedi.

“MERSİN’İN LOKOMOTİFİ DURUMUNDAKİ ESNAFIMIZIN BÜYÜK SORUNLARI VAR”

İlk toplantının pandemi nedeniyle gecikmeli yapıldığını dile getiren Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Pandemi şartları nedeniyle bugün olsun, yarın olsun derken bugünlere kadar geldik ama pandemi şartlarında da artık yaşamaya alıştık. Onu gerekçe göstermeden biz toplantılarımızı başlatalım istedik. Çünkü gerçekten çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Mersinimiz’de kayıtlı esnaf sayımız 53 bin ve iş yeri sayımız da 60 bine yaklaşmış. Bu önemli bir rakam. Demek ki Mersin’in ekonomik anlamda lokomotifi durumunda esnafımız ve büyük de sorunları var. Günümüzün de çok önemli sorunları var. Sayın belediye başkanlarımız başta olmak üzere sizler de biliyorsunuz. Zaman zaman bizler bir araya geliyoruz, belediye başkanlarımız, oda başkanlarımız birebir de ziyaretleriniz oluyor. Üyelerinizin sorunlarını sizler de biliyorsunuz, bizler de biliyoruz. Pandemi koşulları bazı işyerlerinin kapanmasına neden oldu. Kısıtlı çalışmasına neden oldu. Dolayısıyla ekonomik olarak mağduriyet yaşayan meslektaşlarınız, arkadaşlarınız var.”

“BURADAKİ HERKESİN ORTAK DERDİ MERSİN”

Kentin süregiden sorunları olduğunu da vurgulayan Başkan Seçer, “Bunlara ortak nasıl çözüm getirebiliriz, kenti yormadan, bu alacağımız belki de bir takım kararların yan etkilerini nasıl azaltabiliriz? Örneğin Mersin’de bir kaldırım işgali konusu var. Tabela kirliliği konusu var. Küçük Sanayi Sitesi talebi var. İhtisas, bazı meslek gruplarının site talebi var. Bütün bunları konuşalım istiyoruz. Çok güzel bir başlangıç oldu. Mazisi de 3 yıl önceye dayanan MESDEM konusunda ilk toplantımızda kentimize de çok güzel bir görüntü verdiğimizi düşünüyorum. Ben eminim ki buradaki herkesin ortak derdi, ortak sorunu Mersin’i nasıl daha ihya edebiliriz, nasıl Mersin’e her birimiz daha fazla katkı sunabiliriz” ifadelerini kullandı.

DİNÇER: “ŞU MASANIN ETRAFINDAKI KURUL TÜRKIYE’DE ÖRNEĞI OLMAYAN BİR KURUL”

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, toplantının Mersin genelinde faaliyet gösteren 60 bine yakın iş yeri ve 150 bine yakın çalışanıyla esnaf teşkilatı açısından çok önemli olduğunun altını çizerek, “Bu kurul bizim hayalimizdi. Geçmiş dönemlerde de çok uğraştık bunun üzerinde. Ancak bir türlü hayata geçirememiştik. Şu masanın etrafındaki kurul, Türkiye’de örneği olmayan bir kurul ve Belediye Meclislerimizde kabul edilip, bütün siyasi partilere mensup belediye başkanlarımızın ve Meclis üyelerimizin de onayı ile kurulmuş bir kurul” dedi. Bu kurulda tartışacakları konuların diğer bütün ilçelere de örnek teşkil edeceğini sözlerine ekleyen Dinçer, “Herkes kendi çapında belli çalışmalarını yürütüyor ama önemli olan koordineli bir şekilde yapılırsa, emin olun Mersin’de 600 bin kişiye hitap eden esnaf camiasını da mutlu etmiş oluruz. Onların ekonomisini biraz yükseltmiş oluruz. Yeri geliyor yardımlarımız oluyor, yeri geliyor esnafla ilgili alınması gerekli tedbirler oluyor. Ama bunu her biri ile böyle ayrı ayrı koşuşturmaktansa, işte böyle bir masada bunun hepsini çok kolay bir şekilde masaya yatırabiliriz” dedi.

GÜLTAK: “BURADAKİ GÜÇ BIRLIĞI UMARIM ŞEHRE YANSIR”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, bir esnaf çocuğu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Siftahsız günlerimiz de oldu, iyi günlerimiz de oldu. Babamın söylediği gibi gün ayı kurtardı, ay yılı kurtardı. Bunları biliyoruz. Dolayısıyla ben daha temelden gitmeyi düşünüyorum. Oda Başkanımız ile konuştuk, zaman zaman Büyükşehir Belediye Başkanımızla da görüştük. Özellikle esnaf deyince Akdeniz ilçesi sınırları çok sıkışık. Artık başka şehirlerde olmayan bir yapı içerisindeyiz. Bizim insanları Mersin merkeze çekmemiz gerek. Bu konuda da asıl yük Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve bizlere düşüyor. Bir an önce buradaki yapıları toparlamamız gerek. İmar çalışmalarını bitirmemiz gerekiyor ki bu insanların önünü açalım. Toplu halde olduğunuz zaman rekabet olmaz, bereket olur. Talat Başkanımız’a teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız tabi ki Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar bu şehrin patronu ve büyüğü. Bizim de kendi bölgemizde kendimize göre bir patronluğumuz ve imkanlarımız var. Buradaki güç birliği umarım şehre yansır, şehrin hareketlenmesini sağlar, sorunlarını hızlı bir şekilde halleder diye düşünüyorum.”

YILMAZ: “SIYASET ÜSTÜ BIR BAKIŞ ORTAYA KOYMAMIZ GEREKIYOR”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, MESDEM’i olumlu bulduğunu belirterek, “Bu tabloyu muhafaza etmek lazım, devam ettirmek lazım. Onun için de ne yapmamız lazım? Siyaset üstü bir bakış ortaya koymamız gerekiyor. Tabi bu konuların, kentimizin, esnafımızın konularının siyaset dışında düşünülmesi mümkün değil. Zaman zaman farklı düşüneceğiz, farklı bakacağız. Kentimizi doğrudan ilgilendirecek konuların siyaset üstü bakışla yürütülmesi önemli. Yapılan bu işlemlerin, hedeflerin, planlamaların ve bundan sağlanacak sosyal-siyasi faydanın da yine hep beraber değerlendirilmesi önemli. Kişisel bakışlar yerine, sosyal bakışların ve sosyal menfaatlerin ön plana konulması önemli. Rasyonel ve akılcı yaklaşımların ortaya konması önemli. Çünkü tüm dünyanın sıkıntı yaşadığı bir süreç yaşıyoruz. Herkes bundan payını alıyor. Toplumumuz da. Esnafımız çok ciddi sıkıntıya girdi, belediyelerimiz sıkıntıya girdi, değişik meslek grupları sıkıntıya girdi. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatırız diye umut ediyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Toroslar Belediyesi şehitler için mevlid okuttu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.